Πέμπτη 22 Αυγούστου 2013

Στο χέρι του πρόκριση & σεντόνι!

Σκορ, που του δίνει κάθε δικαίωμα να ελπίζει για πρόκριση στους ομίλους του Champions

League πήρε ο ΠΑΟΚ στη Γερμανία. Η ομάδα του Στέφενς πέρασε δύσκολες στιγμές στο α'

μέρος και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 31' χάρη σε γκολ του Φαρφάν. Στην επανάληψη

όμως...
ο Δικέφαλος βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα του, ισορρόπησε το ματς και βρήκε το

γκολ, που έψαχνε με σουτ-βολίδα του Στοχ στο 73'. Το τελικό 1-1 στη Veltins Arena, εκεί

που βρέθηκαν περίπου 4.000 έλληνες φίλαθλοι, δίνει προβάδισμα στους θεσσαλονικείς,

που ευελπιστούν πως θα ολοκληρώσουν την πρόκριση στη ρεβάνς της Τούμπας, που όμως
θα είναι πάλι άδεια στις 27 Αυγούστου.

Με στόχο τον αιφνιδιασμό μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε δυνατά και πίεσε στα

πρώτα λεπτά. Η Σάλκε όμως σιγά σιγά ανέβηκε και μετέφερε το παιχνίδι έξω από την

περιοχή του Δικεφάλου, που αμυνόταν μαζικά. Λίνο και Στοχ είχαν προβλήματα απέναντι σε

Φαρφάν και Ουτσίντα, αλλά παρά την συντριπτική κατοχή τους οι γερμανοί δεν απειλούσαν.

Στο 32' ωστόσο και αφού στο 30' είχε απειλήσει ο Τζόουνς, ο Φαρφάν εκμεταλλεύτηκε

μπέρδεμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, βελτίωσε την κυκλοφορία του και βγήκε

με αξιώσεις στην επίθεση, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 55' με τον Λούκας. Για να βοηθήσει

την επίθεσή του ο Στέφενς έριξε στη μάχη τον Αθανασιάδη στο 60' (στη θέση του

Σαλπιγγίδη), εώ αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Λόρενς με τον Κάτσε. Σε αυτό

το διάστημα η Σάλκε δεν απείλησε, ενώ ήταν φανερό πως αντιμετώπιζε πρόβλημα όποτε

την πρέσαρε ο ΠΑΟΚ.

Η ψυχολογία είχε πλέον αλλάξει στρατόπεδο και το ευχάριστο για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι στην

επανάληψη ανέβασε ρυθμούς και ο άφαντος στο α' μέρος Στοχ. Ο σλοβάκος στο 69'

προειδοποίησε με καλό σουτ και στο 73' ξεσήκωσε την πολυπληθή ασπρόμαυρη κερκίδα με

σουτ κεραυανό, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυθεί στην εστία του Χίλντεμπραντ. Οι

γερμανοί έψαξαν το δεύτερο γκολ, αλλά η άμυνα του Δικεφάλου είχε "σφίξει" ενώ στη φάση

του 81' με τον Χέβεντες ο Χακόμπο είχε σπουδαία επέμβαση. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το 1-1 και

πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.